راهنمای انتخاب روغن گیربکس | چگونه واسکازین مناسب را انتخاب کنیم

نویسنده مدیر 2022/01/12 14:48:15 0 نظر

روش انتخاب روغن دنده چیست؟ چگونه واسکازین مناسب سیستم خود را خریداری کنم؟

 

"سوال من در مورد انتخاب روغن گیربکس برای یک گیربکس با بار سنگین و سرعت آهسته است که با کاهش ویسکوزیته و افزایش مشکلات سایش مواجه است. این گیربکس در کارخانه ذوب فولاد استفاده می شود و دارای سیستم روانکاری اجباری با دمای عملیاتی 52 درجه سانتیگراد است. توصیه سازنده روغن معدنی با گرید ویسکوزیته 680 (VG) است، اما آیا باید روغن پلی آلفائولفین 1000 VG (PAO) یا روغن معدنی 1000 VG با افزودنی های تغییر شکل پلاستیک (PD) را انتخاب کنیم؟

 

در حالت ایده آل، بازرسی و تجزیه و تحلیل تجهیزات در محل در طول عملیات عادی قبل از توصیه روانکار ترجیح داده می شود. به طور کلی، ویسکوزیته روغن برای کاربرد شما را می توان بر اساس استاندارد 9005-E02 موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI)/انجمن سازندگان چرخ دنده آمریکا (AGMA) پیشنهاد کرد.

 

این استاندارد مستلزم دانستن سرعت گام خطی برای گیربکس تک‌کاهشی یا سرعت گام خطی تطابق دنده‌های کم‌ سرعت برای گیربکس چند مرحله‌ای است. این اطلاعات احتمالاً می تواند از مشخصات سازنده اصلی تجهیزات به دست آید.

 

در غیر این صورت، اندازه گیری قطر چرخ دنده ها در خط گام و سپس استفاده از فرمول زیر ضروری خواهد بود:

 قطر (متر) x 3.142 x دور در دقیقه (RPM) / 60 = متر در ثانیه.

 

اگر سرعت 1-2.5 متر در ثانیه باشد، روغن گیربکس ISO VG 460 برای دمای روغن بین 55 تا 60 درجه سانتیگراد پیشنهاد می شود، در حالی که روغن گیربکس ISO VG 680 برای دمای روغن در حدود 65 درجه سانتیگراد ترجیح داده می شود.

 

بر اساس این اعداد، می توان فرض کرد که ویسکوزیته بالاتری در محدوده دمایی نشان داده شده مورد نیاز نیست. با این حال عوامل دیگری را باید در نظر گرفت. به عنوان مثال، استفاده از فرمولاسیون فشار شدید (EP) مهم خواهد بود.

 

اگر تجهیزات دارای ضربه های مکرر، استارت/توقف یا عملکرد معکوس هستند، ممکن است بخواهید یک درجه ویسکوزیته را افزایش دهید. همچنین اگر سرعت کمتر از 1 متر در ثانیه باشد، این کار توصیه می شود.

 

تغییر از یک روغن مبتنی بر نفت به یک روغن پایه PAO مصنوعی یا روغن پلی گلیکول می تواند نتایج خوبی ارائه دهد. روغن PAO ها با روغن های معدنی بسیار سازگار هستند، بنابراین معمولاً هنگام تعویض به این نوع روغن مصنوعی نیازی به شستشوی روغن نیست.

 

از سوی دیگر، پلی گلیکول ها اغلب با روغن های معدنی سازگار نیستند، به این معنی که شستشوی کامل با همان روغن پایه پلی گلیکول ضروری است. همچنین، از سازگاری روان کننده مصنوعی با واشر یا رنگی که با روغن در تماس است مطمئن شوید.

 

در نهایت تعیین کنید که آیا دمای اندازه گیری شده از روی سطح گیربکس گرفته شده است یا خیر. در این صورت ممکن است روغن داخل گیربکس 5-8 درجه گرم تر باشد. ممکن است برای کنترل بهتر دمای روان کننده نیاز به نصب یک سیستم خنک کننده داشته باشید. همچنین امکان ترکیب حالت های شکست سیستم را به صورت موازی در نظر بگیرید. در این مورد، ممکن است نیاز به تجزیه و تحلیل و ریشه یابی بیشتر باشد.

 

شما همواره می توانید جهت دریافت مشاوره در زمینه روانکاری سیستم های گیربکس خود و دریافت پیشنهاد روغن گیربکس مناسب جهت گیربکس صنعتی خود با کارشناسان شرکت بازرگانی روغن کار تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره مند گردید.

 

شرکت روغن کار بزرگترین واردکننده و عرضه کننده انواع روغن دنده و روغن گیربکس از برند های داخلی و خارجی در ایران می باشد و آمادگی خود را جهت ثبت انواع سفارشات وارداتی شما مشتری محترم اعلام می دارد.

نظر خود را بیان کنید